A stressz kifejezést manapság általános értelemben, feszültségkeltő, idegesítő helyzetek leírására használjuk, holott pszichológiai értelemben csak az a szituáció az "igazi" stressz, amelyet nem tudunk kezelni. Az evolúció során a túlélést biztosítja, azt, hogy egy normálistól eltérő helyzetre szervezetünk megfelelően reagáljon.
Ez a vészreakció nem káros, hanem a pszichés fejlődés alapvető eleme. Ha gyermekünket a széltől is óvjuk, nem alakul ki benne a nehézségekkel való megbirkózás képessége, ami később problémákat okozhat.
A stressznek fizikai tünetei is vannak - erős szívdobogás, felszökő vérnyomás, izzadás -, amelyek mérhetők, kimutathatók. Ha huzamosabb ideig tart, akkor az ezzel járó fizikai tünetek sem csökkennek, és hosszú távon komoly egészségkárosodást is okozhatnak. Akkor válik igazán károssá, ha hosszú időn át fennáll, mert nem ismerjük fel és nem alkalmazzuk a megfelelő leküzdési technikát.
Azonos helyzetekre különbözőképpen reagálnak az emberek: ami az egyiknek elviselhetetlen, a másiknak kifejezetten kellemes élmény. A stresszes helyzetekre adott válaszreakcióink is egyénileg különböznek. A stresszkezelési technikáink, az, hogy ki hogyan küzd meg a normálistól eltérő helyzetekkel, gyermekkorunktól fogva fokozatosan alakul ki. Hogy egy nehéz, újszerű élehelyzet milyen reakciókat vált ki belőlünk, megbirkózási készségeinktől függ. Ha ez kialakul, egyre nehezebb célokat tűzhetünk ki magunk elé, és az elért eredmények fokozzák az önmagunkba vetett hitünket, növelik önbizalmunkat.
A stressz tünetei hatással vannak az egészségünkre, bár azt gondoljuk reflexből, valami különleges testi betegség az oka. A másik téves gondolatunk, amikor azt hisszük a stressz csak idegesség, „egyszerű” pszichikai jelenség, aminek meg különösebb jelentőséget minek tulajdonítani, hiszen a lelki dolgokat úgy sem látjuk. És mint jó nyugat európai emberhez méltóan nem is törődünk vele.
Komoly egészségügyi problémák is okozhatnak, hasonló tüneteket, de akár így van akár másképpen, nem nekünk kell diagnosztizálni magunkat, azért van a gyógyításnak is szaktudója az orvos. De nem árt tisztában lenni, a stresszel és látni fogja, mennyi minden baj okozója lehet, feltéve, ha kezeletlenül marad.
Ha mellkasi fájdalmat érez, különösen vonatkozik a felszólítás, ha kíséri légszomj, izzadás, szédülés, hányinger vagy fájdalmat, szétsugárzó érzést érez a váll és a kar irányában, félelem, vizelet inger, gyengeség érzés sürgősségi orvosi segítséget kérjen azonnal!!!
Ezek a jelek és tünetek jelzik a szívroham, és nem csupán a stressz tüneteit. Én átéltem ezeket a tüneteket, tudom, hogy rettentően félelmetes, de tudatosnak kell maradni, hagyjuk hadd történjen, ami történni akar, ilyenkor már csak adja át magát, - miután közbe az orvos értesítve lett- a folyamatoknak. Ne foglalkozzon azzal, hogy jaj mi fog történni, bármi történik az nem lesz olyan súlyos, ha nem akar bele kontárkodni ezekbe az életfolyamatokba. A szervezete bölcsessége, meghatározhatatlanul jobban tudja mit kell tennie ebben a pillanatban is. Ebben a pillanatban, csak az orvos segíthet biztonsággal! Ilyenkor a helyes, méy légzést gyakorolja addig is, és ne akarja kontrollálni a helyzetet, csak élje bele, adja át magát a lassú nyugtató légzésnek.
A stressz teszt ma már mindennapos téma, amitől azt várjuk, hogy megkapjuk, mennyire vagyunk a stressz teszt mutató számai alapján stresszesek. A helyzet az, hogy olyan pontosan, mint Te senki és semmilyen stressz teszt sem fogja kimutatni, mennyire vagy stresszes éppen az aktuális pillanatban. A stressz teszt, ha nem bizonyos "nyomás próba" alatt történik teljesen más értéket mutat. A vérnyomás is más értéket produkál, ha orvos méri, mint adott esetben a valóságos érték.
De egy kis kérdés formájában összeállított stressz tesztet elvégezhetsz, ami valamiféle tudatosítás céljából jó lehet.
Vizsgáld meg, hogy mostanában milyennek érzed önmagad!
Pontozd 1-tõl 5-ig!
1: soha, egyáltalán nem 2: nem jellemzõ 3: néha 4: általában igen 5: nagyon, mindig
1. Gyakran érzel fáradtságot? 2. Reggel kimerültnek érzed magad? 3. Alvászavaraid vannak? 4. Emésztési problémáid vannak? 5. Allegiás tüneted van? 6. Koncentrációs nehézségeid vannak, nehezen döntesz? 7. Gyakran felejtesz el dolgokat? 8. Ingerlékeny, hirtelenharagú vagy? 9. Elvesztetted magabiztosságod? 10. Egyre nehezebben tudsz kikapcsolódni? 11. Úgy érzed, hogy nincs idõd önmagadra? 12. Visszahúzódóvá váltál?
KIÉRTÉKELÉS
12-24 pont: Amennyiben õszintén válaszoltál, akkor nincs nagy probléma a stresszel. 25-47 pont: Nem kellene tisztába tenni valamit? 48-60 pont: Úgy látszik, tekintélyes kupacot halmoztál fel, ideje lenne kitakarítani.
Minél magasabb a pontszámod, annál nagyobb veszélynek vagy kitéve. Javasolható, hogy változtass életmódodon, sajátíts el stresszoldó technikákat, vagy keress fel szakembert, aki segít feloldani a feszültségeket.
|
|
|
|