Táplálék-kiegészitő Cédrusmag legyen mindig bőségesen jelen a gyermekek és a fiatal, serdülőkorban lévő gyermekek táplálékában. Jótékonyan hatnak ugyanis a gyermekek fizikai valamit szellemi fejlődésére. Kiváltképpen hasznos és fontos a cédrust hozzáadnunk az ételekhez, amikor a gyermekek tejfogai nőnek.
A cédrusolaj, cédrustejszín és cédrustej hasznos a vérbetegségeknél is, mindenekelőtt a nyirokrendszer betegségeire. Szibériában a magvakból készült tejszint a túltengő gyomorsav a gastrititis, valamint gyomorfekélyek és a nyombél betegségeire, de a vese és idegrendszer rendellenességeinél is széles körben alkalmazták. A cédrusmag és a cédrusolaj növeli a férfiúi erőt is.
Reumás ízületi fájdalmak gyógyítására, anyagcserezavarok, valamint avitaminózis esetében fogyasszunk főzetet cédrusmagból: a szétzúzott magokat öntsük le vodkával (lepje el a magokat úgy 5-6 cm-re). Ezt a keveréket hagyjuk 7 napig így, majd ezután szűrjük le az egészet. Fogyasszunk 1 evőkanállal 3-szor naponta 6-8 héten át.
A cédrusmagvak bőségesen tartalmaznak cserzőanyagokat is. A magvakból készíthetünk főzetet és öntetet is (2 – 3 evőkanállal poharanként), amely a nyálkahártya gyulladásos megbetegedéseinél - ilyen a szájüreg nyálkahártyája és más szervek nyálkahártyája – pakolás- vagy öblögetésképpen használható.
Ugyanez vonatkozik bőrbetegségekre, égési sebekre, valamint bélbetegségekre is. A cédrusmagból készült öntetet ihatjuk gyomor- és bélrendellenességek esetében is. Jó hatással van a sebek összehúzódására, valamint a fájdalom csillapítására, enyhítésére és a gyulladás gátlására is.