Nyugtató hatású gyógynövények
Gyógynövények
a pihenés és kikapcsolódás szolgálatában
Macskagyökér
A nyugtató, elalvást elősegítő gyógynövények közül a felhasználás és a készítmények száma alapján a nagymultú, több irányból vizsgált Valeriana officinalis (macskagyökér) vezet. Gyógyhatásairól több ezer éves írásos emlékeink vannak. Az ókori rómaiak és görögök elsősorban keserű és aromás tulajdonságai miatt használták. Alvást elősegítő hatásáról elsőként Galenos Claudius római orvos (130-200) tesz említést. A magyar népi orvoslásban is nyugtató és altatószerként ismert. A hazai forgalomban megtalálható macskagyökér készítmények terápiás felhasználása a pszichomotorikus labilitás kezelésében előnyös: félelemre, feszültségre, nyugtalanságra, alvási zavarokra, idegességre ajánlott. Nem általános altatók, mégis többnyire serkentik az elalvást, főként ideges elalvási zavarokban, illetve az ún. rossz alvóknál.
Más növényi nyugtatókhoz hasonlóan alkalmazásának óriási előnye, hogy többnyire nem alakul ki használatuknál függőség és nincsenek a szintetikumoknál gyakran jelentkező káros mellékhatásaik.
Komló
A kenderfélék családjába tartozó komló (Humulus lupulus L.) egyike a nyugtató hatású teadrogoknak. Gyógyászati célra a vadon termő komló tobozait és a termesztett komló sörgyártásra alkalmatlan részeit használják. Drogként zöldessárga állapotban a termős virágzatokat, a tobozokat gyűjtik.
A népi gyógyászatban többféle betegség, panasz esetén használják Európa számos országában, de jól ismert az észak-amerikai indiánok körében is.
Érdekes felhasználása, amikor álmatlanság esetén az ágybetétbe komlót tesznek, hogy elősegítsék a nyugodt pihenést és elalvást.
A komló virágzat gyantaszerű keserű anyagokat (komlósavakat), illóolajat, flavonoidokat, polifenolokat tartalmaz. A felsorolt anyagok közül jelen ismereteink szerint a komlósavakból tárolás során felszabaduló illékony vegyület, a metil-butenol felelős a nyugtató-altató hatásért. E megállapítás jó összhangban van a tradicionális felhasználási móddal (ágybetét, ágypárna). Értékes a komló baktériumölő és antioxidáns hatása is.
Többnyire kombinált készítményekben alkalmazzák (macskagyökérrel, citromfű-vel stb.). Elalvászavarokban, ideges-feszült állapotokban, szorongások esetén, általában öngyógyításban használják fel (tea, kapszula, álompárna stb.).
Komlóval való érintkezés esetén allergiás reakciók jelentkezhetnek.
Közönséges orbáncfű
Az orbáncfűfélék családjába tartozó orbáncfű nemzetség hazánkban és Európában szerte leggyakoribb faja a Hypericum perforatum L., közönséges orbáncfű. Növényi drogként a 10-100 cm magas, dúsan elágazó évelő növény virágzó hajtásait gyűjtik.
Az orbáncfű már az ókorban is igen jól ismert kedélyjavító gyógynövénynek számított. Az utóbbi évtized igen intenzív kutatásainak köszönhetően napjainkra az orvosi gyakorlatban is széles körben vált elterjedtté. Fű indikációs területe a gyenge és közepesen súlyos depressziók kezelése.
Az orbáncfűfélék családjába tartozó orbáncfű nemzetség hazánkban és Európában szerte leggyakoribb faja a Hypericum perforatum L., közönséges orbáncfű. Növényi drogként a 10-100 cm magas, dúsan elágazó évelő növény virágzó hajtásait gyűjtik.
Az orbáncfű már az ókorban is igen jól ismert kedélyjavító gyógynövénynek számított. Az utóbbi évtized igen intenzív kutatásainak köszönhetően napjainkra az orvosi gyakorlatban is széles körben vált elterjedtté. Fű indikációs területe a gyenge és közepesen súlyos depressziók kezelése.
A terápiás aktivitás az összetevők különböző biokémiai hatásából ered. Az elvégzett kísérletek során enyhe és közepes depressziós esetekben a hangulat és kezdeményezőképesség javulását eredményezték. Feszültségoldó hatásuk miatt enyhítik vagy megszüntetik az idegességgel járó pszihoszomatikus panaszokat.
Az orbáncfű kivonatok antidepresszáns hatásukon kívül vírus- és baktériumölő, valamint antiioxidáns tulajdonságokkal is rendelkeznek.
A fitoterápiás készítmények európai forgalmazásában vezető szerepet betöltő Németországban a leggyakrabban felírt OTC növényi készítmény. Antidepreszszánsként Németországban évente 3 millió esetben rendelik és ezzel a legszélesebb körben használt depresszió ellenes szernek tekinthető.
Terápiás alkalmazásával fényérzékeny egyéneken fotoszenzibilizáló hatású lehet.
Bizonyos gyógyszerek mellett alkalmazva együtthatás léphet fel, ezért nagyon fontos, hogy orbáncfű készítmény alkalmazásánál tájékoztassuk a kezelőorvost.
Fokhagyma
(Allium sativum)
Evlia Cselebi szerint a magyarok között azért nem dúl az Európát
végigsöprő pestis, mert a fokhagymát is fokhagymával eszik. A
fokhagymás sültek, a fokhagymás kolbász, a fokhagymamártás a
királyi, főúri lakomákról ránk maradt írásos emlékek szerint a
legrégebbi időktől állandó fogás volt a magyar asztaloknál.
Manapság sokan azért nem mernek fokhagymát enni, mert
jellegzetes, erős szaga van. A szag egy fogmosással vagy
rágógumival, esetleg egy alma elfogyasztásával semlegesíthető.
Emiatt nem kéne lemondani a fokhagyma áldásos élettani
hatásairól. Konyhai fűszerként étvágyat gerjeszt, erősíti a
gyomrot, megszünteti a felfúvódást, megelőzi és szünteti a
bélfertőzést. Rendszeres fogyasztása fontos az érelmeszesedés
megelőzésére, de a kialakult betegség tüneteit is csökkenti.
Baktériumos és vírusos fertőzéseknek egyaránt megelőző
gyógyszere, influenzás időben ezért kimondottan javasolt a
fokhagymafogyasztás: ér annyit, mint egy védőoltás. Főzete (2
közepes gerezd 2 dl. vízre) köptető, vizelethajtó. Tejbe főzve
bélféregűző háziszer, embernél és állatnál egyaránt alkalmazható.
Kenőcsben ótvar és fejtetű elleni szer.
Pannónia régi lakói fokhagymagerezdeket hordtak a nyakukban, ugyanis a
kelta, ősgermán hiedelemvilágban ez a növény az erő jelképe volt.
A növény egyik vadon élő rokona a parkjainkban, ligeterdeinkben,
gyümölcsöseinkben élő metélőhagyma, amely a fokhagyma és a
vöröshagyma íz-és illatanyagait egyesíti magában. (Ez a hagyma
nem azonos a cserépben árult metélőhagymával.)Tavaszi
gyomorerősítőként vajaskenyéren és főzeléknek elkészítve egyaránt
javasolt a fogyasztása.
Burgonya
(Solanum tuberosum)
Igen, krumplival is lehet gyógyítani! A nyers rózsaburgonya leve
krónikus savtúltengés gyógyszere. Hosszabb használatától elmúlik
a gyomorégés és más kellemetlen kísérő tünetek is megszűnnek. A
nyers, reszelt burgonya házi szer égési sebekre. A népi
gyógyászatban gégefőhurut és hörghurut ellenszere a héjában főtt
burgonya főzővize. Ezt itták régen álmatlanság ellen is. A
héjában főtt krumpli egyébként sok C-vitamint tartalmaz. A
C-vitamin a burgonya héjában található nagy mennyiségben,
főzéskor onnan kerül a gumó belsejébe, ezért a hámozott
krumpliból szinte teljesen hiányzik.
Burgonyakásából meleg borogatást készítenek vesegyulladásra, lábszárfekélyre és
gennyedésekre.
Borostyán
(Hedera helix)
Ez a szép, örökzöld kúszónövény nemcsak dísznövényként, rézsűk,
falak befuttatására, árnyékos helyeken talajtakarásra hasznos,
hanem mind a népi, mind a hagyományos gyógyászatban alkalmazott
gyógynövény.
Teáját máj-és epekőbántalmak ellen isszák, de bőrnyugtatóként is
használják, visszérkrémek alkotórészeként. A népi gyógyászatban
ótvar, fejtisztátalanság esetén hajmosásra alkalmazzák. Sárgaság
elleni teakeverékek alkotóeleme. A teát a növény leveléből
készítik, egy csésze vízre 1/2 evőkanál apróra vágott
borostyánlevelet számítva.
Körömvirág (Colendula officinalis)
A borongóvirág, náthavirág és fülemülefű néven is ismert növény a kertben termeszthető. Virágostól, szárastól, levelestől napos időben gyűjtsük be, akkor a legnagyobb a gyógyhatása. A virág sziromleveleinek ragyogó narancssárga színe jelzi a magas hatóanyag-tartalmat. Ne keverjük össze a közönséges büdöskével.
JAVALLATOK
Bőrproblémák. Kiváló nyugtatószere a piros és gyulladt bőrnek, ezenfelül gyógyítja a pattanásokat, a pelenkakiütést, és csillapítja a szoptatástól fájó mellbimbót. Hatásosan gyógyítja az ótvart, a lábujjak közötti kipállást és a szájpenészt.
Elsősegély. A körömvirág megakadályozza a fertőzés szétterjedését, és elősegíti a gyors gyógyulást. Vágott, horzsolt sebeknél és napégésnél ajánlott.
Méregtelenítés. Elősegíti a mérgező anyagok eltávolítását a szervezetből. Tisztítja a májat és az epehólyagot.
Emésztőrendszer. A körömvirág forrázata vagy tinktúrája gyógyítja az emésztőrendszer gyulladásos betegségeit, például a gyomorfekélyt, a vastagbélgyulladást és a gyomorhurutot.
FŐBB KÉSZÍTMÉNYEK
Forrázat. Szájvízként is hasznos szájfekély kezelésére.
Olajforrázat. Bőrápoló krémekhez adják, valamint fürdővízbe adagolva gombaölő szerként enyhíti a hüvelyfertőzést. Kenőcs. A sziromlevelekből készített kenőcsöt vágások, horzsolások, napégés, rovarcsípések, fekélyek és száraz bőr ellen használjuk. Borogatóvíz. Bőrproblémák esetén lemosásra, borogatásra és fürdőként ajánlott.
Kamilla:
Rák, cukorbetegség, emésztési rendellenességek: ezek a legsúlyosabb betegségek, amelyekhez a stresszel terhelt életmód vezethet. Ugyanígy kiváltója lehet az asztmának, a fejfájások zömének, a menstruáció előtti tünetegyüttesnek. A rendszeres és tartós feszültség káros hatással lehet az egészségre. A feszültségkeltő helyzeteket, a kihívásokat persze nem iktathatjuk ki teljesen az életünkből, gyógynövényekkel azonban sokat tehetünk lelki egyensúlyunk fenntartása érdekében.
A kamillatea gyulladásgátló hatása közismert, azt azonban már kevesebben tudják, hogy enyhe nyugtató- és idegerősítő szerként is hatásos. Ezzel már az ó-egyiptomiak is tisztában voltak, hiszen szertartásaikon a napistennek ajánlották, megnyugtatása céljából. Elsősorban teaként alkalmazzák, mely rendszeres fogyasztása oldja a stressz által okozott feszültséget. A menstruációt megelőző tünetek fokozott jelentkezése szoros összefüggésben állhat a túlterhelt életmóddal. A kamilla jól alkalmazható e nehéz időszakban, mert oldja a feszültséget, csökkenti a búskomorságot, sőt izomlazító hatása révén a menstruációs görcsök oldására is alkalmas.
Egy csésze kamillatea készítése: forró, de nem lobogó víz 2 kávéskanál szárított virágra. 5 percig ázni hagyni, majd leszűrni. Napközben vagy lefekvés előtt 1-3 csészét inni. Kapszula vagy tinktúra formájában is kapható, tájékoztatót követni. Egy kapszula vagy 1 kávéskanálnyi tinktúra hatása felér 1 csésze teáéval.
Álmatlanság ellen is hatásos szer, ezért ha nehezen alszunk el, lefekvés előtt igyunk egy csésze mézes kamillateát. Fáradtság érzésekor bámulatos hatást érhetünk el, ha olaját fürdővízbe tesszük vagy inhalálunk vele. A stresszre nem csak az átvirrasztott éjszakák és a szűnni nem akaró fáradtság hívhatja fel a figyelmet A kamilla az ilyen jellegű feszültségek leküzdésében, érzelmi terhek elengedésében is segít. Megnyugtat és ellazít, oldja a szorongást, csökkenti az aggodalmaskodást, a túlérzékenységet, az idegességet.
Stresszmérséklő fürdő:
2 csepp kamillaolaj
2 csepp levendulaolaj
1 csepp ciprusolaj
1 csepp édesköményolaj
1 csepp gerániumolaj
1 csepp vetiverolaj
fürdővízhez csöppenteni, 20-30 percig pihenni
Vissza: KÖZHASZNÚ GYÓGYINFÓ