VitaminA-Zig

Tégy valami jót a testednek, hogy szívesen lakhasson benne a lelked! Helyes táplálkozás, egészségünk megóvása, gyógymódok! HuPont.hu ingyen weblap cool!

A  SOKOLDALÚ  MÉZ


Ragyogó bőr hidegben is

Egyre hamarabb besötétedik, és sajnos, kénytelenek vagyunk ráébredni, hogy már a vénasszonyok nyarán is rég túlvagyunk. A mostani novemberi szél sem esik jól, hát még a csípős decemberi. Ha lelkileg és testileg felkészülünk a télre, akkor könnyebben viseljük majd a néhány hideg hónapot.

Télen a kinti levegőnek a hőmérséklete és a nedvességtartalma is lecsökken, otthon és a munkahelyeken, különösen a légkondicionálóval felszerelt irodákban pedig egészségtelenül száraz a levegő, ami még a fiatal bőrre is rossz hatással van. Ilyenkor a faggyúmirigyek működése gyengébb, ami a zsíros bőr számára előnyös, viszont az idősebb vagy a szárazabb bőr ápolására több gondot kell fordítanunk, mint nyáron. A bőr nedvességtartalmának pótlására szolgálnak a nappali és éjszakai krémek, amelyeket nem csak a hölgyeknek, hanem -illatmentes változatban - a férfiaknak is ajánlatos használni. Válasszunk a bőrtípusunkhoz illő krémet, és rendszeres használata mellett hetente kényeztessük magunkat egy bőrtápláló arcpakolással! A méz az egyik legrégebbi szépítő szer, már az ókori Egyiptomban is használták ilyen célra, mert tisztító és ápoló hatása bármilyen bőrtípuson jól érvényesül. A két alábbi pakolás éppen ezért mézet is tartalmaz. (A pakolás felvitelekor a szemkörnyékét mindig hagyjuk ki, és 10-15 perc után mossuk le bő, langyos vízzel az arcunkról!)

Tisztító és vérellátást javító pakolás:
1 evőkanál méz
1 evőkanál mandulaolaj
1 marék hámozott napraforgómag
A napraforgómagot őröljük meg. A mézet melegítsük fel, és keverjük el a mandulaolajjal. Ezután keverjük össze az alapanyagokat, melegítsük fel óvatosan, és azonnal használjuk fel!
Tápláló maszk:
1 kisebb banán
1 evőkanál tejszín
1 evőkanál méz
A szétnyomkodott banánt pépesítsük a tejszínnel és a mézzel, majd kenjük fel az arcunkra. 15 perc múlva öblítsük le!

Télen nemcsak a bőrünk, hanem a hajunk ápolására is figyeljünk oda, a sapka és a sál viselése nagyon fontos! Ebben az évszakban a töredezett hajvég és a száraz fejbőr a leggyakoribb probléma. Lehetőleg ilyenkor ritkábban vegyünk igénybe kémiai beavatkozással járó szolgáltatásokat, mint amilyen például a hajfestés és a dauer. A hajszárító és a hajsütővas sem tesz jót a hajvégeknek, viszont ezek használatát csak akkor tudjuk kikerülni, ha van időnk megvárni, amíg a jó meleg szobában magától megszárad a hajunk. Ha nagyon száraz a fejbőrünk, akkor hajmosás előtt masszírozzuk át meleg mandulaolajba mártott ujjainkkal.
Az ajkak bőrére különösen nagy gondot kell fordítanunk a hideg időben. Legyen mindig a táskánkban ajakbalzsam. A cserepes ajkakat kenjük be finom olajjal, majd meleg, nedves ruhával dörzsöljük le az elhalt hámsejteket.

Készíthetünk otthon is ajakápolót a következő alapanyagokból:

1 evőkanál mandulaolaj
1 evőkanál vazelinolaj
1 késhegynyi méhviasz
Tegyük ezeket egy forró vízzel teli edényben álló tálba, és melegítsük addig amíg folyékony lesz az elegy. Ezután öntsük egy tégelybe, és máris használhatjuk.

D&F tipp
Olajos arcpakolás:
1 evőkanál növényi olaj
2 evőkanál pépes cukkíni vagy tök
1 teáskanál joghurt
1 kávéskanál méz
Az olajat és a mézet melegítsük fel, majd keverjük össze a többi alapanyaggal. Frissen használjuk fel!

Egyen okosan, szebb lesz a bőre
A legjobb bőrápolás az egészséges életmód, amihez hozzátartozik a rendszeres mozgás és a helyes táplálkozás is. A szép bőr minőségének megőrzésében meghatározó szerepe van a felvett folyadék mennyiségének. Nagyon jótékony hatású, ha reggel frissen préselt sárgarépa, alma és narancslevet iszunk, napközben pedig a szénsavas, cukros üdítőitalok helyett ásványvizet vagy gyógyteát iszogatunk. A tök húsának a leve tele van A-vitaminnal, káliummal, és ideális "erősítőszer" ha gyengénk érezzük magunkat. Nagyon jó hatású a bőrre és a gyomorra. Lehetőleg olyan étrenden éljünk, amely elegendő energiát ad a napi munkánkhoz, de feldolgozása nem megterhelő a szervezet számára. A teljes kiőrlésű gabonából készült termékekről, friss zöldségekről és gyümölcsökről, olajos magvakról és finom sajtokról ne mondjunk le a hidegebb hónapokban sem. Bár ilyenkor kevesebb hazai gyümölcsöt fogyaszthatunk, de a savanyú káposzta, a cékla és a sütőtök vitamintartalma is rengeteget jelent a szervezetünk számára. Együnk gyakran tápláló, melegítő leveseket, amelyeket otthon, friss alapanyagokból készítettünk. Ha nincs időnk odafigyelni arra, hogy választékosan táplálkozzunk, akkor legalább a szükséges vitaminok bevitelére ügyeljünk! Különösen fontos, hogy megfelelő mennyiségű C-vitamint fogyasszunk, a citrusfélék például rengeteget tartalmaznak ebből a vitaminból. Az A-vitamin egészségesen tartja a nyálkahártya sejtjeit így megvéd a fertőzések ellen. A B- és az E-vitamin mellett télen fokozottabban szükség van a D-vitamin pótlására, mivel a D-vitamin előállításához a szervezetnek napfényre van szüksége, amit a téli hónapokban igen ritkán kap meg. (A lazac, a tojássárgája, a tej, az Ementáli és a Pannónia sajtok nagyobb mennyiségben tartalmazzák ezt a vitamint.) A legtöbb C-vitamin a citrusfélék (citrom, narancs, grapefruit, mandarin) gerezdjeinek a hártyáiban található, amely a boltban kapható ivólevekbe sajnos nem kerül bele. Ezért is ajánlatos frissen is fogyasztani ezeket a gyümölcsöket.

Bőrápolás sportolás közben
Az UV-sugárzás a hegyekben sokkal erősebb, mint sík vidéken, ezért a téli sportok kedvelőinek, különösen a síelőknek figyelniük kell arra, hogy magas fényvédő faktorú krémmel védjék az arcuk és a kezük bőrét. Szintén fontos, hogy ne felejtsenek el ajakvédő balzsamot használni. A napsugarak intenzitása a szemeknek is túl sok, ezért érdemes síeléshez napszemüveget viselni. A nap, a szél és a hideg nagyon kiszáríthatják a bőrt, használjunk inkább ezért zsíros hidratálókrémet. Legjobb, ha 5-ös pH értékű, bőrsemleges arclemosót és tusfürdőt választunk, mert ezek stabilizálják a bőr savköpenyét, és megakadályozzák a lúghatást. Nagy hidegben a sportoláshoz is öltözködjünk rétegesen, és ha egész nap kint vagyunk a hidegben, vigyázzunk, nehogy helyi fagyásoktól kelljen szenvednünk. Ez a test azon részein fordulhat elő, amelyeken rossz vagy gyenge a vérkeringés. A lábunkra érdemes különös gondot fordítanunk, mert a szűk cipőben szinte észrevétlenül alakulhatnak ki fagyási sérülések. Ilyen esetben az érintett testrészt meleg kézzel, óvatosan kell felmelegíteni, tilos nyomkodni, dörzsölni vagy forró víz alá tenni. Ha nagyon lehűlt az arcunk, merítsünk egy kis törölközőt meleg (de nem forró) vízbe, majd csavarjuk ki, és tartsuk 10-15 másodpercig az arcunkon. Ismételjük meg 3-4-szer ugyanezt!


Téli illatok a fürdőszobában
A barátságtalan hidegről hazaérve jóleshet egy forró fürdő. Gondoskodjunk arról, hogy fürdőzés közben a fürdőszobában kellően meleg legyen, és ne felejtsünk el finom illóolajokat és egyéb adalékokat tenni a vízbe. Fürdőzés előtt dörzsöljük át testünket luffaszivacsra csepegtetett jojobaolajjal, mert ez serkenti a vérkeringést, eltávolítja az elhalt bőrdarabokat, és a bőrünk ragyogó lesz tőle.

A téli hónapokban különösen jót tesz a száraz bőrnek a mézes fürdő:
2,5 evőkanál hársfavirág
2 dl forró víz
2,5 evőkanál méz
2,5 evőkanál napraforgóolaj
1 evőkanál aloé vera gél
Forrázzuk le a hársfavirágot, hagyjuk állni fél órát, majd szűrjük le. Keverjük el az alapanyagokkal a felmelegített mézet és olajat. Jól rázzuk össze, majd öntsük a fürdővízhez.

Gyógynövényes fürdőt könnyen és gyorsan készíthetünk. Varrjunk négyzet alakú zsákocskát gézből vagy vékony pamutanyagból, az egyik oldalát viszont ne varrjuk össze, mert itt helyezhetjük bele a különböző gyógyfüveket. Akasszuk a fürdőkád szélére úgy, hogy a zsákunk belelógjon a vízbe. Frissítő, vérkeringést serkentő a kakukkfű-fürdő, gyulladáscsökkentő és nyugtató a kamilla. A szárított mentalevél különösen rossz közérzet esetén jótékony hatású. A komlófürdő képes teljesen ellazítani, kikapcsolni a napi munkából, és utána jóleső fáradtságérzet vesz erőt rajtunk.
Néhány csepp illóolajjal kellemes hangulatot varázsolhatunk a fürdőszobában, és a bőrünket is ápoljuk vele. Az olajat mindig keverjük el egy kávéskanál mézben vagy tejben, és csak ezután adjuk a fürdővízhez. A lehangoló, szomorú estéken jázminolajat használjunk, ez és a rozmaringolaj egyébként szerelmi serkentőként is ismert szer. A tisztátalan bőrre a grapefruit olaj a leghatásosabb. Megszűnnek az enyhébb náthás panaszok, ha a fürdővízbe tett néhány csepp eukaliptusz és citromolaj keverékét mélyen belélegezzük. Ellazulhatunk a levendulaolajtól, ez nagyon kellemes, nyugtató illatú, és egy levendulás fürdő után jól fogunk aludni éjszaka. A habfürdő szerek túl gyakori használatát azonban nem javasoljuk, mert egyetlen bő, habos fürdőzés a bőr természetes zsírtartalmának akár 20%-át is kioldhatja. Ez a fiatal, kellően zsíros bőrt még nem viseli meg, mert képes visszanyerni fél óra alatt a szükséges zsírtartalmát. Ám a napi fürdők hatására az érzékeny, száraz, sőt még a normál bőr is fokozottabban kiszárad, viszket és feszül, és egyre vékonyodik a természetes savköpenye. Érdemes tehát naponta zuhanyozni, és hetente fürödni. A zuhany - különösen a váltott hőmérsékletű - felélénkíti a vérkeringést, enyhe masszázsként hat a kötőszövetekre, és edzi a véredényeket is. Kezdjük langyos vízzel, majd engedjünk egyre melegebbet addig, amíg az elviselhető. Ezután állítsuk újra fokozatosan hűvösebbre, amíg csak bírjuk, de mindig meleggel fejezzük be!
A rendszeres szaunázástól bőrünk rugalmas és szép lesz, mert közben a hámréteg kicserélődik, és a gyűrődések kisimulnak. A szauna jótékony hatásai közé tartozik az is, hogy növeli a szervezet ellenálló képességét a fertőző organizmusokkal szemben.
Egy kis odafigyeléssel, rendszeres és megfelelő táplálkozással és mozgással télen is megóvhatjuk bőrünket a környezet káros hatásaitól, és energikusan, jókedvűen várhatjuk az ünnepeket.

Szöveg: Hevesi Mirtill
fotó: Körmendi Imre, Bodó Gábor

A méz fogyasztása

A méz naponta fogyasztva a leghatékonyabb. Növeli ellenállóképességünket, erősíti szervezetünket. Betegség kezelésére önmagában nem elég, de bizonyítottan hasznos kiegészítő.
A méz előnyösen kombinálható élelmiszerekkel; bármilyen italban kiválóan helyettesíti a cukrot; a mézes sütemény sokkal tovább puha marad, mint a cukros.
Sok helyen mást írnak, de tudnunk kell, hogy a test vitaminszükségletét a méz valójában nem pótolja! A mézben az enzimeknek nagy a szerepe, vitaminforrásnak a virágpor felel meg.


Mennyi mézet fogyasszak?

Erről megoszlanak a vélemények. Napi rendszerességgel 2-3 evőkanál méz mindenképpen ajánlott a test karbantartásához. Betegség esetén ennek többszöröse, ami a fekvőbetegnek kötelező több liter teában úgyis benne van.


Milyen mézet fogyasszak?

Ahogy egy-egy azonos fajtájú méz íze területenként változik, így változik beltartalma is. A mézek legtöbb gyógyító tulajdonsága megegyezik, de mindegyiknek van egyedi tulajdonsága is.

Ezért mi azt ajánljuk, hogy a mézfajtákat vegyesen fogyasszák, hogy így teljes körű támogatást nyújtsanak szervezetüknek.


Kristályosodás

A valódi, természetes méz fajtától, a benne levő cukrok arányától függően idővel megsűrűsödik, kikristályosodik, ez azonban nem befolyásolja belső értékét. Sőt, a kristályos méz megfázáskor erősebben takarítja a torkot. Sokan a krémesedett mézet ízhatása miatt jobban is szeretik.
A kristályosodás első jele, amikor elkezd homályosodni, valamint kisebb-nagyobb kristálydarabkák jelennek meg a mézben. A homályos méz azonban önmagában nem jelent kristályosodást, az lehet apró viaszdarabkákban vagy buborékokban gazdag méz is. A kristályos mézet folyékonnyá tehetjük, ha maximum 40 Celsius-fokig melegítjük, de vigyázzunk, mert a magasabb hőmérséklet károsítja a minőséget. Mézkímélő módszer a vízfürdő: felteszünk a tűzre egy nagy vizes edényt, abba egy kisebb üres edényt, és beleöntve a mézet, majd kevergetve teljesen folyékony lesz a méz hosszabb ideig is.
Fontos az is, hogy teába ne akkor tegyük, amikor az még forró, különben a méz belső értékét elveszti! Várjuk meg, míg a tea melegre hűl! A mézes teát csak ajánlani tudjuk, télen sokat iszunk, és észrevehetően kevesebbszer betegszünk meg, mint amikor elhanyagoltuk a méz bevitelét!
Nyáron is kiváló ital, mert napon megmelegedve is finom.


Népi gyógymódok

- gyermek köhögésekor mézes ruhát kell tenni a mellkasra
- mérgezés ellen hasznos a tejbe 5-6 evőkanál mézet is tenni
- rekedtség ellen: 2 tojássárgáját 2 evőkanál mézzel és fél csésze forró kávéval elkeverünk, és majdnem forrón megisszuk.
- köhögés ellen: egy nagy feketeretket megpucolunk, belsejét kifúrjuk. 1 dl mézet edényben éppencsak felforrósítunk, és rögtön ráöntjük a retekre. Levet fog ereszteni, ezt a levet isszuk naponta többször.
- meghűlésre, lázasoknak kifejezetten ajánlott a limonádé - 1 egész citrom levével, 1 evőkanál mézzel.
- égési sebre kenve azonnal fertőtlenítő, fájdalomcsillapító;

forrás: dr. Szalay László: Méhdoktor c. könyve


A sokoldalú MÉZ   ugrás a lap tetejére



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 19
Tegnapi: 70
Heti: 249
Havi: 2 277
Össz.: 940 016

Látogatottság növelés
Oldal: A sokoldalú MÉZ
VitaminA-Zig - © 2008 - 2024 - witamyn.hupont.hu

A HuPont.hu weblap készítés gyerekjáték! Itt weblapok előképzettség nélkül is készíthetőek: Weblap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »