A szívbetegségek megelőzése gyógynövényekkel!
A megelőzés is rendkívül fontos, mivel az infarktus az életet közvetlenül veszélyeztető betegség.
Azoknak a betegeknek, akik meghalnak infarktusban, megközelítőleg fele még az orvos kiérkezése előtt, vagy a kórházba szállítás közben hal meg. Rajtuk tehát az orvostudomány fejlődése, illetve a legmodernebb terápiás eljárások sem segíthetnek. A megelőzés szempontjából rendkívül fontos a rizikófaktorok kiiktatása. Ebben alapvető szerepe van az életmódnak.
Még örökletes hajlam esetén is „kijátszható” a genetika, ha sikerül kiiktatni a kockázati tényezőket. Alapvető jelentőségű a dohányzás elhagyása, a testsúly csökkentése, ill. normális szinten tartása, zsír- és koleszterinszegény diéta, rendszeres testmozgás. Fontos a vérnyomás, a vércukor és a koleszterinszint rendszeres ellenőrzése, szükség esetén gyógyszeres beállítása.
Galagonya
A galagonyát (Crataegus fajok) a népi bölcsesség a „szív kenyerének” nevezi. Ma már számos – tudományos alapossággal igazolt – vizsgálat bizonyítja, hogy valóban jótékony hatása van a cardiovascularis rendszerre. A növény tartalmaz flavonoidokat, aminokat, terpénés purinszármazékokat, antocianidokat és proantocianidokat. A szív- és érrendszeri hatások nagyrészt a flavonoidoknak és proantocianidoknak köszönhetők. Gyengült szívműködés esetén erősíti a szívet, illetve enyhíti a szívtáji nyomás érzését is. (Természetesen szívtáji nyomó, szorító fájdalmak esetén feltétlenül orvoshoz kell fordulni!) Különösen ideális szer a galagonya idősebb emberek szív- és vérkeringési panaszai esetén. A galagonyakivonat javítja a szívizom funkcióját, csökkenti a szubjektív panaszokat, a légszomjat és a szívdobogásérzést. A galagonya a szívelégtelenségben szenvedő betegek számára is hasznos, mivel növeli a terhelhetőséget, csökkenti a nyugalmi szívfrekvenciát, és a diasztolés vérnyomást. Ischaemiás szívbetegség prevenciójára, illetve kiegészítő kezelésére is alkalmazható, mivel csökkenti a szérum koleszterin- és LDL-szintjét, és az anginában szenvedő betegeknél javítja a koronáriákban a véráramlást. Mindehhez minimum napi 30 mg galagonyakivonat alkalmazására van szükség.
Fehér fagyöngy (Viscum album)
A fagyöngy vérnyomáscsökkentő hatását állatkísérletek is bizonyítják. Ajánlják az érelmeszesedés megelőzésére is, ezt a hatást azonban a klinikai eredmények eddig még nem igazolták. A fagyöngy összetevőinek mérgező hatását kimutatták, ezért hatásspektruma meglehetősen szűk. Csak orvosi rendeletre, igen pontosan meghatározott adagolásban szedhető, és gyermekek elől elzárva kell tartani. Az adagok túllépése károsítja a májat, és súlyos mérgezést okozhat. Vérnyomáscsökkentésre más, vízhajtó hatású gyógynövényeket is ajánlhatunk, pl. fekete ribiszke, gyermekláncfű, aranyvessző, afrikai mályva virága (hibiszkusz).
A vegetatív idegrendszerre ható gyógynövények
Láttuk, hogy a szívbetegségek kialakulásában szerepet játszik a stressz is. Ezért a megelőzésben vagy a kiegészítő kezeléshez ajánlhatók stressz- vagy szorongásoldó, nyugtató hatású gyógynövények is. (Természetesen egyetlen gyógyszer vagy gyógynövény sem pótolhatja a lelki konfliktusok feloldását, és nem képes módosítani az „A” típusú viselkedést sem.)
A feszültség, szorongás, nyugtalanság enyhítésére legalkalmasabb gyógynövények a citromfű, a macskagyökér, a komló, a levendula és az orbáncfű. A funkcionális szívpanaszok, stresszre, időjárási fronthatásokra jelentkező ritmuszavar, szapora szívverés kivédésében leghatékonyabb a macskagyökér. A citromfű inkább a stresszre jelentkező emésztési zavarokat enyhíti. A komló általános nyugtató és enyhe altató hatású. A levendula jó szorongásoldó, nyugtatja a felborzolt idegeket. Az orbáncfű erősíti az idegeket, fokozza a stressztűrő képességet. Jelentős hangulatjavító, antidepresszáns hatása van. Márpedig az utóbbi évek kutatásai azt igazolták, hogy depressziósoknál gyakrabban alakul ki ischaemiás szívbetegség. Tudni kell azonban, hogy – a depresszió kezelésére használt szintetikus gyógyszerekhez hasonlóan – az orbáncfű antidepreszszáns hatása sem azonnal jelentkezik. Ahhoz, hogy érezhető javulás jelentkezzen, több hétig tartó kúra szükséges.
DR. VALLÓ ÁGNES
BELGYÓGYÁSZ SZAKORVOS