A 21. század egyértelműen a fiatalság-kultusz időszaka. Gyakori kívánság ezért az ifjúság megőrzése, meghosszabbítása, akár fájdalmas és drága beavatkozások árán. Pedig a kor előrehaladása sokkal élvezetesebben, okos táplálkozással is lassítható.
Hogy milyen a bőrünk az nagy részt a géneken múlik, de az életmód, a táplálkozás, s természetesen a rákent kozmetikumok is befolyásolhatják az állapotát.
Környezeti hatások
Akik jóba vannak magukkal, egészségesen élnek, étkeznek kevés kozmetikummal, csodaszerek nélkül is fiatalabbnak nézhetnek ki önpusztító életet folytató kortársaiknál.
Sok minden árthat a bőrünknek:
- a tartós kimerültség,
- a folyamatos stressz,
- az éjszakázás,
- a helytelen táplálkozás,
- a káros szenvedélyek (dohányzás, alkohol)
- a nem megfelelő kozmetikumok,
- az egész napos smink,
- a tűző napsugarak,
ezek valamennyien nyomokat hagyhatnak a bőrön.
A szép, egészséges bőr rendszeres ápolást igényel
- naponta meg kell tisztítani a szennyeződésektől,
- védeni kell a szélsőséges időjárási hatásoktól, a környezeti ártalmaktól (tűző napfény, szél, hideg, füst, vegyi anyagok),
- óvni kell a kiszáradástól,
- bizonyos kor után a regenerálásáról, táplálásáról sem árt gondoskodni.
Ahhoz, hogy ne vásároljunk össze-vissza, sokszor teljesen felesleges készítményeket, s főleg, hogy a bennük lévő különféle vegyi anyagokkal ne terheljük a bőrt, nem árt tudnunk, hogy egyáltalán milyen kozmetikumra van szükségünk. Egy azonban biztos: minél több kozmetikumot használ valaki, annál inkább megnő az allergia kialakulásának veszélye.
Mi legyen kéznél?
Hogy milyen kozmetikumra van szükségünk az a bőr típusán kívül az életkortól, az időjárástól, s persze az egyéni igényektől is függ. A szappan, a sampon, a fogkrém, a dezodor minden fürdőszoba természetes tartozéka kell, hogy legyen. S mi kell még?
Kisbabáknak: popsikenőcs, olaj
Kisgyerekeknek: zsíros védőkrém a hideg szél ellen, szükség esetén fényvédőszer
Kamaszoknak: arctonik (minimális alkoholtartalommal, vagy alkoholmentes), bőrradír, fertőtlenítő, gyógyító fedő korrektor a pattanásokra, szükség esetén nyugtató gél, vagy hidratálókrém, fényvédőszer.
18-35-40 év között: hidratáló krém, testápoló, bőrradír, szükség esetén növényi olaj , fényvédőszer, kézkrém, frissítő pakolás, növényi olaj, (zsíros bőrűek: ld. kamaszok).
35-40-55 év: hidratálókrém és olaj, vagy tápláló zsírosabb krém, testápoló, bőrradír, szükség esetén fényvédőszer, A-, E-vitaminos kézkrém.
55 felett: liposzómás hidratálókrém, tápláló zsíros krém, vérkeringést fokozó, regeneráló pakolások, bőrradír, testápoló, A-, E- vitaminos kézkrém.
Férfiak: borotvahab, arctonik, szükség esetén peeling, nyugtató gél, fényvédőszer.
Mit kell tudni a kozmetikumokról?
Az emberek általában túl sokat várnak a szépségápoló-szerektől, nagyon gyakran hiányzó önfegyelmük pótszereként vásárolják azokat. A gyártók kihasználják e restséget, s mivel a piaci szempontok is az egyre "újabb" és "újabb" termék előállítására késztetik őket, mind többféle kozmetikum fogyasztására ösztönöznek. Aki vigyáz a bőrére nem vásárol össze-vissza, nem dől be a reklámoknak, megfelelően informálódik és a saját érdekei szerint választ a kozmetikumok közül.
A pattanásos bőr a leggyakoribb bőrbetegségek közé tartozik. A fiatalok, serdülőkorúak közül szinte mindenki valamilyen formában viseli a pattanásos megbetegedés jegyeit. Mitől alakulnak ki és mit tehetünk ellenük? Tippek és tanácsok a kezeléshez gyerekeknek és szülőknek egyaránt.
Vissza: KÖZHASZNÚ GYÓGYINFÓ