Talán nem is csodálkozhatunk, rajta hiszen a mai divat azt diktálja, hogy akkor vagyunk szépek, ha kórosan soványak vagyunk. Mindenhonnan ez folyik és a befolyásolható tinédzserlányok, akik kisebb egészséges súlyfelesleggel rendelkeznek, azt hiszik valami gond, van velük, hisz ők nem úgy néznek ki, mint az újságok címlapján díszelgő csontsovány modell, aki mellesleg nem túl szép látvány. De mi az igazi oka ennek a betegségnek? Nem csak a médiából érkező divatkép az oka mindennek, hanem a beteg személy háttere, lelki állapota. Ez a két dolog fontos szerepet játszik a betegség kialakulásában.
Ha az illető nincsen rendben önmagával, illetve testi adottságaival ott indulnak el a gondok, hiszen a testi sanyargatás a legjobb arra, hogy erősebbnek érezzük magunkat, és ha sikerül egy napot mindenféle táplálékbevitel nélkül átvészelni, akkor elégedettek lehetünk, hogy ma legalább elértünk valamit, így lelkünk helyre állhat egy ideig.
Elfogadni, illetve felismerni azt, hogy betegek vagyunk a másik gond, hiszen ez fel sem merülhet egy anorexiás számára. Hiszen ő csak küzd a kilók ellen, és azt hiszi talán egészségesebbé, válhat, csak hogy szervezetünk a megfelelő napi bevitelek nélkül felmondja a szolgálatot egy idő után, és bizony mindenünk elkezd küzdeni azért, hogy életben maradhasson. Ez a két szó, hogy anorexia és bulémia még rengeteg rejtélyt tartogat magában, rengeteg veszélyes dolgot.
Figyeljünk hát oda, ha környezetünkben ilyen vagy hasonló dolgokkal találkozunk, hisz ez az egyik legveszélyesebb, legalattomosabb betegség, hisz ebben az esetben mi magunk ártunk saját testünknek.
Manapság kezd egyre "divatosabbá" válni társadalmunkban a bulémia, leginkább az olyan fiatal nők, lányok körében üti fel a fejét, akik nincsenek megelégedve a testükkel. Azonban ez a betegség lelki eredetű is lehet, még pedig azért mert a páciensnek az egyetlen megnyugtatást, boldogságot az evés okozza.
Erős családi kötődés jellemzi a táplálkozási zavarokkal küzdő betegeket, nevelő-, javítóotthonokban szinte egyáltalán nem fordul elő ilyen - legalábbis ezt igyekszik bizonyítani egy most kezdődött kutatás. A családjuktól elszakított, szeretethiánytól szenvedő gyerekek feltételezhetően nagyobb eséllyel küzdenek meg a pszichés problémákkal, amelyek keletkezéséhez a családi "burok" kimondottan hozzájárulhat.
- A túlzott gondoskodás, a lelki nyomás vagy éppen az agresszió ellen a leghatásosabb dacreakció a látványos "nem evés", amely ellen tehetetlenek a szülők - állítja dr. Túry Ferenc, a kutatást vezető szakorvos. - Ha a gyerek megtanulja, hogy az evés visszautasításával hatást tud elérni, problémáit, tiltakozását azután már valószínűleg elsősorban ezzel fejezi ki. Ennek a reakciónak azonban súlyos üzenete van, hiszen a gyerek élete forog kockán. Nevelőotthonban semmit sem érnének el ezzel, legfeljebb megennék előlük az ételt, de senki sem figyelne oda, hogy gond van.
Az anorexia nervosában szenvedő beteg súlyos fogyókúrával, testedzéssel mindent megtesz, hogy testsúlya nehogy meghaladja a korra és testmagasságra vonatkozó minimális normát. Kóros soványságuk ellenére túlsúlyosnak tartják magukat, folyamatosan attól rettegnek, hogy elhíznak. Ebben a stádiumban a lányoknál általában elmarad a menstruáció. A mozgásos hiperaktivitás gyakori, jellemző a teljesítményorientáció, túlkontrolláltság, kerülik az érzelmeket, a szexualitást is. Személyiségük részben megváltozik, visszahúzódó, dacos, gyakran depressziós lesz a beteg. A bulimiás páciensek szintén állandóan aggodalmaskodnak alakjuk és testsúlyuk miatt, szigorú diétájukat azonban kontrollálhatatlan falásrohamok szakítják meg. Bűntudatukat rendszerint önhánytatással, hashajtó vagy vízhajtó szedésével, testedzéssel próbálják csökkenteni, súlyos esetekben a napi 8-10 falásroham és hányás is előfordul. A testsúly változó lehet, előfordulnak sovány, kövér, de normális súlyú betegek is.
vége