A-B-D-C-...VITAMINOK --Étrend-kiegészítő
Jelentős részüket a szervezet nem tudja előállítani, ezért kívülről, a táplálékból vagy kiegészítők formájában kell testünkbe juttatni, mert bármelyik hiányzik is közülük, az életműködésünk károsodhat.
Az A-vitamint, más néven retinolként is emlegetik, de gyakran halljuk hámvédő vitaminként is. Előanyagaiból - az úgynevezett provitaminokból - a szervezetben is képződhet. A leginkább elterjedt előanyagok a különböző karotinoid vegyületek, melyek közül is a legaktívabb a ß-karotin, amely sárgarépában, sárgabarackban található. Ezek a vegyületek a bélrendszerben szükség esetén, változó hatásfokkal ugyan, de képesek A-vitaminná alakulni.
Az A-vitamin szükséges a bőr és a nyálkahártya normál működéséhez, szerkezetük kialakításához és megtartásához,
- hozzájárul a haj, a bőr és a köröm egészségének megőrzéséhez,
- az A-vitamin nélkülözhetetlen a normális látáshoz,
- elősegíti a szem egészségének megőrzését,
- szükséges az immunrendszer normál működéséhez, valamint a normál csontképződéshez.
Az A-vitamin szükségletét mikrogrammban (ug) mérik. Más jelölést is szoktak alkalmazni, ez a NE (Nemzetközi Egység), vagy angolul IU (International Unit). 1 NE A-vitamin egyenlő 1 ug retinollal, 6 ug ß-karotinnal, vagy 12 ug egyéb karotinnal.
A táplálékkal bevitt A-vitamin 70-90%-a, a karotinok 20-50%-a hasznosul. Az egészséges felszívódáshoz természetesen szükséges zsiradék jelenléte, és kutatások szerint az E-vitamin is kedvezően befolyásolja a táplálékkal felvett A-vitamin hasznosulását.
A D-vitamin a gyomor-bél traktusból és a veséből elősegíti a kálcium felvételét, illetve visszaszívódását, a csontokban pedig fokozza a csontképződést. Fontos szerepet játszik a fogazat és a csontozat normál szerkezetének kialakításában és megőrzésében. Emellett az izomrendszer normális működéséhez is szükséges. D-vitamin elégtelenségben a szervezet több kálciumot veszít, mint amennyit felvesz, ezért alakul ki az ún. negatív kálcium-mérleg.
Napi ajánlott mennyiség: 1 kapszula
A felhasználási javaslatban megadott mennyiséget ne lépje túl!
A B-vitaminokat „szépségünk forrása”-ként is emlegetik. Találó kifejezés, hiszen a B-vitaminok a bőr, a haj és a körmök egészségének fenntartásában is szerepet játszanak. Emellett a B-vitaminok egy része fontos szerepet tölt be a szervezet sejtszintű anyagcseréjében, a vérképzési folyamatokban, az idegrendszer megfelelő működésében.
Adagolás: Felnőttek számára napi 1 tabletta szedését javasoljuk. A tablettát bő vízzel nyeljük le!
Felhívjuk figyelmét hogy az étrend-kiegészítő nem helyettesíti a vegyes, kiegyensúlyozott étrendet. A napi ajánlott mennyiséget ne lépje túl!
B1-vitamin – a szénhidrát-anyagcseré ért, az idegrendszer megfelelő működésének elősegítéséért
B2 és B3-vitamin – a szöveti oxidációs-redukciós folyamatok egyensúlyáért
B5-vitamin – a szénhidrátok lebontásáért, a zsírsavak szintéziséért és bontásáért
B6-vitamin – a kielégítő aminosav-anyagcseréért, az idegrendszer megfelelő működéséért
Folsav – a megfelelő vérképzésért és sejtosztódási folyamatokért, a magzat egészségéért
B12-vitamin – az idegrendszer egészségéért és a megfelelő vérképzésért
Biotin – a megfelelő zsír- és szénhidrát-anyagcseréért
PABA – a normális vérképzésért és fehérje hasznosulásért
C-vitamin– a káros szabadgyökök lekötéséért felelős.
____KKK
_____B1-VITAMIN
A B1 vízoldékony vitamin, melyből a fölösleg nem tárolódik el a szervezetben, így naponta pótolni kell. Elengedhetetlen a szénhidrátok anyagcseréjéhez, fenntartja az idegrendszer, az izmok és a szív normális működését, a gerincvelő ésB1-VITA az agy közötti idegi jelátvitelért felelős. Emellett elősegíti a növekedést, javítja a szellemi tevékenységet és csökkenti a cukoréhséget.
Hiánytünetei a következők: depresszív hangulat, félelemérzés, étvágytalanság, hányinger, később a pszihés és a szomatikus aktivitás is csökken. Az ember B1-vitamin-szükségletét az étrend minőségi összetétele jelentősen befolyásolja. A terhes, szoptatós nők, stresszállapotban szenvedők, dohányosok, alkoholisták B1-igénye nagyobb. Azoknak is fokozniuk kell a vitamin bevitelét, akik sok cukrot fogyasztanak. A B1-vitamin elősegíti a szénhidrátok emésztését, az átlagosnál nagyobb cukorfogyasztású országokban a szükséglet is nagyobb. Szükséges a növekedéshez, és javítja a szellemi tevékenységet. A legkülönbözőbb eredetű idegrendszeri megbetegedések kezelésére használják, pl. sclerosis multiplex, herpes, isiász stb. A légi- és a tengeribetegség tüneteit enyhíti.
Napi ajánlott mennyiség: 1 kapszula
A felhasználási javaslatban megadott mennyiséget ne lépje túl!
B12 – a vörösvértestek képződését, valamint a vas beépülését szolgálja. A tojás, a hús, a máj és a tejtermékek a fő forrásai.
C – a kötőszövetek képződéséhez és a vérképző anyagok felszívódásához szükséges. A citrusfélék, a káposztafélék, a friss gyümölcsök a zöldpaprika és a petrezselyem zöldje a lelőhelye.
Niacin – a sejtekben zajló kémiai reakciókért és a szénhidrát-anyagcseréért felel. Legjobb forrásai a gabonafélék, a máj, a sovány húsok, a tej és a zöldfélék.
Folsav – a vörösvértestek képzésében segít a B12-nek, valamint a DNS és RNS molekulák anyagcseréjéhez nélkülözhetetlen. Friss leveles zöldségekből, főzeléknövényekből, gyümölcsökből, halból és májból juthatunk hozzá.
Pantotensav – a szénhidrátok és zsírok anyagcseréjéhez, a haj regenerálódásához, valamint az idegrendszer működéséhez szükséges. Máj-, vese-, hús- vagy a hüvelyesek, a brokkoli és a csiperkegomba fogyasztásával pótolható.
Ásványi anyagok
Kalcium – szükséges az izomzat és az idegrendszer normális működéséhez, szerepet játszik az anyagcsere minden területén, nélkülözhetetlen a csontfejlődéshez és a felnőttkori csontátépüléshez. Például a tejből és tejtermékekből vehetjük magunkhoz.
Magnézium – központi szerepe van a sejtműködés szabályozásában, az izom- és idegsejtek ingerlékenységének kontrolljában. Zöldfélék, halak, hüvelyesek és gyümölcsök tartalamazzák.
Kálium – az ingerületvezetésben, az izom- és idegműködés szabályzásában vesz részt. A zöldségek és gyümölcsök a fő forrásai.
Foszfor – a sejtek energiaháztartása és a csont- és fogképződés szempontjából meghatározó. A száraz hüvelyesek és az olajos magvak fogyasztásával pótolhatjuk.
Vas – a hemoglobinmolekula központi atomjaként a sejtek megfelelő oxigénellátáshoz nélkülözhetetlen. A vörös húsok, a tojás, a máj és egyéb belsőségek jelentik a lelőhelyét.
Réz – jelentős szerepe van a vérképzésben, a sejtlégzésben, az enzimháztartásban és az agyi anyagcsere-folyamatokban. Fokhagymában, vöröshagymában, spenótban, a petrezselyem zöldjében és a hüvelyesekben található leginkább.
Cink – fontos a DNS-, az RNS-molekulák, valamint a fehérjék szintéziséhez, az immunrendszer megfelelő működéséhez. Húsokból, májból, tojásból és a hüvelyesekből pótolhatjuk a hiányát.
Mangán – védi a sejtmembránokat a szuperoxidok, szabad gyökök káros hatásától.
Jód – létfontosságú a normális pajzsmirigyműködéshez, szükséges az idegrendszer, a csontozat fejlődéséhez, növekedéséhez. A tengeri halak, kagylók, tengeri só vagy a jódozott hazai só a legjobb forrása.
Wievty fogyókúrás italpor 36 900 Ft |
Astaxanthin 2 mg (BioAstin) 50 kapszula 5 950 Ft |
Conditioning Hair Wash - Kondícionáló sampon, 1L 15 200 Ft |
Olimpiq StemXCell SL75% 2x75db |
Az élet alapjai, a vitaminok | Vitaminszükséglet fiatalon és idősen | Makro- és mikroelemek | |||
Beteggé (t)esszük magunkat? | Emelkedő szükségleteink | Javasolt napi bevitel: R |
vége